Akustyka w przemyśle – dlaczego jest tak ważna?
Każdy z nas do skupienia się nad wykonywaną czynnością potrzebuje ciszy i spokoju. Wpływa to korzystnie na wszystkie nasze procesy myślowe i zwiększa naszą wydajność. Patrząc na to, że w procesie zgłębiania wiedzy lub w czasie wykonywania pracy biurowej przeszkadza nam nawet hałas odkurzacza pomyślmy, jak muszą czuć się osoby pracujące w głośnych zakładach przemysłowych.
To właśnie oni każdego dnia mają styczność z głośnymi sprzętami i nadmiernym hałasem, a mimo to muszą wykonywać swoje obowiązki. Do dyskomfortu związanego z brakiem możliwości skupienia się dochodzi jeszcze wysokie ryzyko stopniowej utraty słuchu. Warto więc na miejscu właścicieli takich zakładów zatroszczyć się o zdrowie swoich pracowników i wprowadzić gruntowne zmiany akustyczne.
Dźwięki powietrzne i uderzeniowe
Fale akustyczne potrafią rozchodzić się nie tylko w powietrzu, ale są praktycznie wszędzie. Wszystko zależy w dużej mierze od gęstości materiału, a także od jego przewodności dźwiękowej.
Dźwięki powietrzne traktujemy natomiast jako osobną podkategorię, ponieważ są nam znane najlepiej i nasze ucho najczęściej ma styczność właśnie z nimi. Dostają się do atmosfery na skutek działania maszyn, silników, a nawet pod wpływem ludzkiej mowy. To właśnie dzięki przenoszeniu się fal akustycznych w powietrzu, możemy ze sobą swobodnie rozmawiać i wszystko słyszymy. Problem pojawia się wtedy, kiedy fale te docierają do naszych uszu posiadając nadmierne natężenie.
Drugą kategorią są fale uderzeniowe, które tworzą się na skutek działania maszyn i przedostają się jedynie po elementach o gęstości większej niż gęstość atmosfery. Zaobserwować możemy je w postaci drgań, które w nadmiernej ilości również mogą spowodować szkody.
Jak likwidować hałas w przemyśle?
W miejscach takich jak hale przemysłowe stosuje się specjalne wyciszenia, dzięki którym dźwięk wydobywający się z maszyn posiada niższe natężenie, a w następnym etapie jest tłumiony, co uniemożliwia powstawanie pogłosu. Takim wyciszeniem jest mata tłumiąca dźwięki. Te elementy akustyki przemysłowej są z reguły tworzone z przeróżnych materiałów, posiadających właściwości adekwatne do typów pomieszczeń.
Wprowadzając zmiany akustyczne, w pierwszej kolejności powinno się wyciszać ściany wewnętrzne. Zabieg ten co prawda nie zmniejszy natężenia dźwięku wydobywanego z maszyn, ale zlikwiduje niechciany pogłos, który często jest gorszy od samego huku. Następnie, warto specjalnymi matami obkleić w miarę możliwości obudowy urządzeń w taki sposób, aby jednocześnie zatrzymywały fale akustyczne zmierzające w kierunku atmosfery, jak i tłumiły drgania powstające na skutek działania silników.
Najpopularniejsze materiały mat akustycznych
Najczęściej stosowanym wyciszeniem w przemyśle jest mata z żywicy melaminowej. Posiada ona właściwości trudnopalne, a także oleo- i hydrofobowe. Nie jest podatna na gnicie i ma wysoki współczynnik pochłaniania fal akustycznych. Służy głównie do wykładania ścian w zakładach, rzadziej jest stosowana w maszynach.
Do urządzeń i sprzętów w halach używa się raczej pianki poliuretanowej będącej w towarzystwie maty bitumicznej. To dwuwarstwowe wyciszenie ma na celu redukcję natężenia dźwięku zarówno powietrznego, jak i uderzeniowego. Często sięga się jeszcze po włókna poliestrowe.