Wyposażenie produkcji i stanowisk elektronicznych – poprawa wydajności i bezpieczeństwa
Wytwarzanie elektroniki w obecnych realiach rynkowych wymaga od producenta utrzymania nie tylko jak najwyższych standardów jakościowych, ale również utrzymania wysokich standardów ilościowych przy jednoczesnej minimalizacji możliwości wystąpienia ewentualnych usterek. Nie jest to zadanie łatwe, ale z pomocą przychodzą dostępne na rynku rozwiązania dedykowane dla branży elektronicznej. W jaki zatem sposób dobierać wyposażenie produkcji i narzędzia dla elektroników, aby wspomniane cele osiągnąć?
Ergonomiczne wyposażenie produkcji – podstawa bezpieczeństwa
Właściwe zaprojektowanie i wyposażenie poszczególnych stanowisk pracy w danym zakładzie produkcyjnym to klucz do sukcesu. Ergonomia stanowiska pracy w bezpośredni sposób przekłada się na poprawę komfortu pracowników, co z kolei skutkuje zwiększeniem efektywności produkcji. Ergonomiczne, optymalnie dostosowane do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby rozwiązania pozwalają utrzymać wysoką produktywność przez dłuższy czas, tym samym zmniejszając ryzyko potencjalnych przestojów czy popełnienia błędów przez pracownika. Komfort i ergonomia przekładają się również na zauważalną poprawę bezpieczeństwa pracowników, ponieważ redukcji ulega jeden z najistotniejszych czynników ryzyka – zmęczenie.
Narzędzia dla elektroników i wyposażenie zakładów produkcyjnych – jakie powinny być?
Ogólnie rzecz biorąc wyposażenie produkcji w branży elektronicznej, niezależnie od wielkości firmy i wolumenu wytwarzanych podzespołów, zawsze powinno być dostosowane do bieżących potrzeb i profilu produkcji.
Stanowiska montażowe i stoły robocze
W przypadku stanowisk montażowych warto zadbać o to, by dane stanowisko pozwalało na łatwą kustomizację i dostosowanie do wymagań osoby wykonującej pracę. Płynna regulacja wysokości blatu roboczego, możliwość wyposażenia w dodatkowe pojemniki na narzędzia i komponenty, regulowane oświetlenie czy dedykowane rynienki na kable to najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę. Należy też pamiętać o dobraniu do każdego stanowiska pracy odpowiedniego krzesła, ponieważ długotrwałe wykonywanie powtarzalnych czynności w tej samej pozycji może prowadzić do zmęczenia i przeciążeń, a w konsekwencji do zagrożenia dla zdrowia pracownika oraz redukcji efektywności jego pracy.
Stacje naprawcze
Jednym z kluczowych parametrów, na jakie warto zwrócić uwagę wybierając stację naprawczą, jest wielkość płytek, z jakimi można w danej stacji pracować. Z perspektywy pracownika bardzo ważne jest także wyposażenie danej stacji w precyzyjny system do pozycjonowania komponentów, precyzyjne sterowanie nagrzewaniem oraz możliwość pracy z różnymi typami komponentów.
Stacje lutownicze i rozlutowujące
W przypadku stacji lutowniczych bezwzględnym wymogiem jest możliwość precyzyjnego ustawiania temperatury roboczej, co pozwala zabezpieczyć montowane komponenty przed uszkodzeniem lub zniszczeniem w wyniku przegrzania. Wybierając stacje lutownicze warto zdecydować się na modele, które można w razie potrzeby wyposażyć zarówno w klasyczne lutownice kolbowe, jak też w lutownice hot-air i różnego typu wyposażenie opcjonalne, zgodnie z potrzebami.
Filtry oparów lutowniczych
W trakcie prac montażowych niejednokrotnie powstają szkodliwe opary (np. topnika), które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia pracownika wykonującego swoje obowiązki. Z tego względu należy zadbać o wyposażenie poszczególnych stanowisk montażowych w odpowiednie wyciągi lub filtry. W takiej roli dobrze sprawdzają się dedykowane, kompaktowe rozwiązania jedno- i wielostanowiskowe, pozwalające skutecznie usuwać do 99,95% szkodliwych substancji oraz cechujące się niezwykle wysoką wydajnością i kulturą pracy.
Zabezpieczenia antystatyczne ESD
Praca w strefach ESD wymaga zastosowania zabezpieczeń o maksymalnej skuteczności – dotyczy to nie tylko personelu, ale również samych linii produkcyjnych, wytwarzanych podzespołów elektronicznych oraz wszystkich komponentów i elementów wykorzystywanych na liniach montażowych. Nie ma tu miejsca na jakiekolwiek kompromisy: należy korzystać wyłącznie ze sprawdzonych, wysokiej klasy rozwiązań renomowanych producentów.
Narzędzia ręczne
Część prac wykonywanych na liniach produkcyjnych wymaga zastosowania precyzyjnych narzędzi ręcznych. Dobrym pomysłem jest dobieranie ich w taki sposób, aby zapewniały nie tylko właściwy komfort pracy, ale również redukowały możliwość wystąpienia mikrowyładowań elektrostatycznych, mogących uszkodzić wrażliwe komponenty elektroniczne. Warunek ten spełniają narzędzia ESD. W przypadku pracy pod napięciem narzędzia ręczne muszą być zgodne z certyfikatem VDE.
PB Technik – nowoczesne wyposażenie produkcji i narzędzia dla elektroników
PB Technik to ceniony, renomowany dostawca najwyższej klasy rozwiązań dla polskich producentów elektroniki. Asortyment PB Technik jest stale dostosowywany do aktualnych realiów rynkowych oraz poszerzany o najnowocześniejsze urządzenia i narzędzia najlepszych producentów światowych i europejskich.
Z pełną ofertą rozwiązań dostępnych w PB Technik można zapoznać się na stronie internetowej firmy pod adresem https://pbtechnik.com.pl