Mieszadła zatapialne BIOX – zastosowanie w produkcji, przemyśle spożywczym, rolnictwie i hodowli

Polska firma BIOX od ponad 30 lat dostarcza na rynek urządzenia dla branży wodno-kanalizacyjnej, przemysłu i rolnictwa. BIOX oferuje odbiorcom m.in. mieszadła zatapialne napowietrzające i pompujące, wykorzystywane zarówno w gospodarce ściekami, rolnictwie, budownictwie, jak i w różnych gałęziach przemysłu spożywczego czy chemicznego.

Mieszadła zatapialne BIOX to produkty wysokiej jakości. Ich wydajność i wytrzymałość są wynikiem długoletnich badań i testów. Używane zgodnie z przeznaczeniem są ekonomiczne, efektywne, trwałe i łatwe w eksploatacji.

Charakterystyka mieszadeł HYDRA

HYDRA to niewielkie, wytrzymałe i niezawodne mieszadła śmigłowe przystosowane do pracy przy całkowitym zanurzeniu w małych i średnich zbiornikach, wyposażone w silnik elektryczny o maksymalnej mocy 2,2 kW. Ze względu na bardzo dobre parametry pracy ich główna konstrukcja pozostaje w niemal niezmienionej formie od 20 lat. Potwierdzeniem ich jakości jest to, że urządzenia mogą pracować nawet po kilkanaście lat w trudnych warunkach.

Mieszadło może:

  • natleniać ciecz;
  • mieszać ciecz, aby przeciwdziałać procesom gnilnym;
  • zapobiegać tworzeniu się osadów i gęstych zawiesin na dnie zbiorników;
  • pomagać w uzyskaniu jednorodnej konsystencji mieszanej cieczy, zawiesiny, emulsji lub roztworu.

Mieszadła zatapialne HYDRA są przeznaczone do stosowania w oczyszczalniach ścieków, ale także w różnych gałęziach przemysłu, przetwórstwie spożywczym, hodowli ryb czy rolnictwie (np. jako mieszadła do gnojowicy czy mieszadła do szamba).

Odpowiednio przystosowane produkty serii HYDRA mogą również służyć jako pompy śmigłowe, do przetłaczania cieczy z dużą wydajnością pomiędzy zbiornikami w wyrównanych poziomach.

Charakterystyka mieszadeł TURBO

TURBO to mieszadła śmigłowe turbinowe przeznaczone do pracy w najtrudniejszych warunkach. Warto podkreślić, że każde zamówione mieszadło TURBO jest testowane przez BIOX w warunkach rzeczywistych, dzięki czemu możliwe jest zawsze dostosowanie urządzeń do wymagań nabywcy, co wpływa na bezawaryjność oraz niskie zużycie energii elektrycznej przez urządzenie.

Modele serii TURBO przeznaczone są do pracy w małych lub średnich zbiornikach, ze względu na to, że w standardowym wykonaniu materiałowym korpus wykonany jest ze stali nierdzewnej, doskonale sprawuje się w szczególnie wymagających warunkach. Mają większą moc elektryczną niż mieszadła HYDRA (maksymalnie 5,5 kW), ale służą podobnym celom. Mieszadła zatapialne TURBO sprawdzają się w wielu gałęziach przemysłu, a także w rolnictwie i hodowli ryb oraz w gospodarce ściekami (np. w biologicznych oczyszczalniach ścieków – w komorach nitryfikacji i denitryfikacji reaktorów osadu czynnego). Mieszadła turbinowe mogą:

  • wspomagać urządzenia natleniająco-mieszające, ruszty napowietrzające czy dyfuzory;
  • rozdrabniać, homogenizować lub utrzymywać w zbiorniku jednorodną konsystencję cieczy;
  • zapobiegać tworzeniu osadów na dnie zbiorników;
  • nie dopuszczać do zastoin cieczy i procesów gnilnych.

Podobnie jak HYDRA, mieszadła TURBO można również dostosować do funkcji pomp śmigłowych.

Charakterystyka mieszadeł napowietrzających

To kolejne rozwiązanie marki BIOX. Mieszadła zatapialne napowietrzające o mocy maksymalnej do 5,5 kW bazują na modelach HYDRA lub TURBO wyposażonych dodatkowo w nasadkę napowietrzającą. Mieszadła te stosuje się przede wszystkim w branży wodno-ściekowej, gdzie służą do natleniania ścieków w oczyszczalniach mechaniczno-biologicznych. Montuje się je także w zlewniach i przepompowniach ścieków, gdzie ich zadaniem jest natlenienie wstępne i odświeżenie ścieków. Świetnie sprawdzają się również w zbiornikach retencyjnych czy zbiornikach do hodowli ryb, w których, natleniając wodę, wspomagają procesy samooczyszczania.

Mieszadła napowietrzające mogą wspomagać, a także zastąpić inne urządzenia, takie jak np. ruszty napowietrzające czy aeratory powierzchniowe.

Warto również podkreślić, że zastosowanie nasadki do natleniania wpływa na ograniczenie zdolności mieszania przez urządzenie, co należy uwzględnić, dobierając właściwą moc elektryczną mieszacza.

Charakterystyka mieszadeł pompujących

Modele HYDRA oraz TURBO stanowią nie tylko trzon urządzeń przeznaczonych do mieszania i napowietrzania, ale także bazę dla pomp śmigłowych stosowanych do pompowania i przetłaczania cieczy wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża wydajność przy jednoczesnej niewielkiej wysokości podnoszenia.

Mieszadła pompujące sprawdzają się zarówno w rurociągach, jak i przepompowniach, gdzie służą do transportu ścieków między zbiornikami o wyrównanych poziomach, jednak mogą znaleźć zastosowanie również w specyficznych wymaganiach przemysłowych.

Mieszadła pompujące BIOX charakteryzuje duża wydajność pompowania cieczy. Zarówno mieszadła oparte o urządzenia HYDRA, jak i o system TURBO, są dostosowane do współpracy z prowadnicami PMP wyposażonymi w kryzy sprzęgające z kołnierzem rurociągu lub przepustu przez ścianę zbiornika, z wykorzystaniem żurawi. Ich wydajność jest proporcjonalna do mocy, przy czym może być regulowana dodatkowo za pomocą falownika.

Jakość potwierdzona testami i kompleksowa obsługa

Firma BIOX wyspecjalizowała się w produkcji mieszadeł zatapialnych, oferując klientom urządzenia najbardziej zaawansowane spośród wszystkich wytwarzanych na rodzimym rynku. Klienci chętnie korzystają z tych wyrobów, ponieważ oprócz jakości producent zapewnia szybki serwis oraz gwarancję dostawy części zamiennych, co jest bardzo ważne dla użytkowników tego rodzaju urządzeń.

Od 2022 r. urządzenia BIOX powstają w zakładzie produkcyjnym z nowoczesnym parkiem maszynowym. Obiekt wyposażony jest m.in. w basen testowy spełniający normy europejskie – tu przeprowadzane są próby urządzeń.

Dzięki produkcji mieszadeł, natleniaczy strumienicowych, dekanterów oraz innych wyrobów przeznaczonych do pracy z cieczami firma BIOX zajmuje ważną pozycję w wielu gałęziach gospodarki. Klienci cenią urządzenia BIOX nie tylko za ich zalety techniczne. Wydajność oraz trwałość mieszadeł przyczynia się do realizacji idei zrównoważonego rozwoju, która jest obecnie bardzo ważnym elementem polityki wielu firm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *