malowanie proszkowe

Malowanie proszkowe

W branży motoryzacyjnej, meblarskiej, budowlanej i innych to nie nowina – malowanie proszkowe to najlepszy sposób, by zapewnić produktom estetyczny wygląd (nasycony kolor, powłoka nie łuszczy się i nie matowieje) i antykorozyjną ochronę. Położona za jednym razem warstwa farby o grubości 60-120 mikronów (3 warstwy tradycyjnej farby) to także oszczędność czasu i materiału – warstwa odporna na uszkodzenia mechaniczne, działanie substancji chemicznych, czynników atmosferycznych przez lata będzie chronić detale.  

W jaki sposób przebiega proces malowania proszkowego?

Do malowania proszkiem służą malarnie proszkowe – samodzielne modułowe pomieszczenia lub pomieszczenia będące elementem linii produkcyjnych. Zanim detal zostanie pokryty warstwą farby, musi zostać odpowiednio przygotowany tj. z jego powierzchni musi zostać usunięta rdza, resztki starej powłoki, olej i inne zanieczyszczenia, musi być nadana odpowiednia chropowatość, dzięki której powłoka będzie dobrze przylegać, mieć równą grubości w każdym miejscu i zachowa ciągłość.  W tym celu bardzo często stosuje się m.in. piaskowanie, śrutowanie lub chemiczne oczyszczanie powierzchni. Po przygotowaniu, detal trafia do komory natryskowej, gdzie za pomocą specjalnych pistoletów i sprężonego powietrza następuje bezpośrednia aplikacja proszku. Naładowane elektrostatycznie cząsteczki proszku przylegają powierzchni przedmiotu, tworząc jednolitą warstwę.

W zależności od wielkości detalu i stopnia skomplikowania jego kształtów, proces nakładania proszku trwa 20-240 minut. Kolejnym etapem jest utwardzanie – detal umieszcza się w w piecu o wysokiej temperaturze (ok. 200 °C), gdzie żywica proszkowa topi się, utwardza i tworzy trwałą równomierną lakierowaną powłokę. Malowanie proszkowe sprawia, że przedmioty zyskują ochronę, ale w niektórych przypadkach jest ona niewystarczająca i np. elementy konstrukcyjne stalowe poddaje się dodatkowym procesom tj. cynkowaniu. Ostatnim etapem malowania proszkowego jest kontrola jakości – grubość powłoki, kolor oraz stopień połysku musi się zgadzać się z dokumentacją zamówienia.

Jaki jest koszt malowania proszkowego?

Cena usługi zależy m.in. od wielkości i specyfiki malowanego przedmiotu, od tego, czy będzie nakładany podkład i kolor. Generalnie cena za podstawową usługę waha się w granicach 30-40 zł za metr kwadratowy stali surowej. Czy to dużo czy mało? Biorąc pod uwagę, że malowanie proszkowe trwa krócej, że podczas aplikacji zużywana jest mniejsza ilość materiału, że efekt utrzymuje się przez długie lata, wysokość kosztu jest do zaakceptowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *