Klimat a rozwiązania na 2050 rok
Zmiany klimatyczne są poważnym wyzwaniem dla całej ludzkości, wymagającym zdecydowanych działań na wielu poziomach. Według wielu naukowców, aby uniknąć katastrofalnych skutków zmian klimatycznych, konieczne jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Czym jest neutralność klimatyczna
Neutralność klimatyczna oznacza, że emisje gazów cieplarnianych są równoważone przez usuwanie ich z atmosfery lub redukcję ich produkcji do zera. Aby to osiągnąć, potrzebne są szeroko zakrojone działania, które obejmują:
Elektryfikacja transportu – konieczne jest znaczne ograniczenie emisji z transportu poprzez przejście na bardziej ekologiczne pojazdy, takie jak samochody elektryczne, hybrydy plug-in, wodorowe samochody, autobusy elektryczne i tramwaje.
Zwiększanie wykorzystania odnawialnych źródeł energii – czyli wykorzystania odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, wiatrowa, geotermalna, wodna i biopaliwa.
Przemysł zeroemisyjny – przyspieszenie prac nad produkcją i wprowadzeniem do użytku nowych technologii, które będą eliminować emisje gazów cieplarnianych w sektorze przemysłowym.
Redukcja emisji metanu i czarnego węgla – ograniczenie emisji metanu, który jest silnym gazem cieplarnianym, a także czarnego węgla, który jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego.
Wspieranie badań i rozwoju – inwestowanie w badania i rozwój, aby wprowadzać innowacyjne rozwiązania, które będą pomagać w osiągnięciu neutralności klimatycznej.
Wszystkie te działania wymagają współpracy na poziomie międzynarodowym oraz zaangażowania różnych sektorów społecznych, gospodarczych i politycznych. Jeśli podejmiemy zdecydowane działania już teraz, mamy nadzieję, że uda nam się osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.
W jakim kierunku przebiegają najważniejsze zmiany technologiczne w cementowniach?
W ostatnich latach nastąpił znaczny rozwój technologiczny w dziedzinie ochrony klimatu, a wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych może pomóc w osiągnięciu celów związanych z neutralnością klimatyczną.
Jeśli chodzi o cementownie, to jednym z najważniejszych rozwiązań technologicznych jest stosowanie alternatywnych surowców i paliw. Tradycyjne cementy wytwarzane są z wykorzystaniem węgla, co przyczynia się do emisji dużych ilości gazów cieplarnianych. Jednym z możliwych rozwiązań jest stosowanie odpadów jako surowców lub paliw, takich jak np. szkła, popioły z elektrowni węglowych, kruszywa z recyklingu czy biomasę.
Innym sposobem na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych jest stosowanie nowoczesnych technologii, takich jak systemy odzyskiwania ciepła, elektrolizery tlenku węgla, technologie CCS (ang. Carbon Capture and Storage) lub CCU (ang. Carbon Capture and Utilization), czyli procesy wychwytywania i magazynowania lub przetwarzania dwutlenku węgla.
Ważnym kierunkiem rozwoju technologicznego dla cementowni jest także wprowadzanie inteligentnych systemów monitorowania i kontroli emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, wiatrowa czy geotermalna.
Oprócz tych rozwiązań, bardzo ważne jest także zmniejszenie ilości wytwarzanego cementu poprzez zwiększenie wykorzystania materiałów zastępczych, o których mówi również Andrzej Reclik, prezes zarządu Górażdże Cement SA: https://www.forbes.pl/biznes/gorazdze-cement-sa-na-drodze-do-neutralnosci-klimatycznej/dmbzm62.
Najważniejsze kierunki zmian technologicznych w cementowniach obejmują stosowanie alternatywnych surowców i paliw, wychwytywanie i magazynowanie lub przetwarzanie dwutlenku węgla, rozwój inteligentnych systemów monitorowania emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz zmniejszenie ilości wytwarzanego cementu poprzez zastosowanie materiałów zastępczych i rozwój innowacyjnych materiałów.