Kiedy warto skorzystać z peleciarki?

Pellet to drobny materiał opałowy, chętnie wykorzystywany jako tanie źródło energii. W sprzedaży jest dostępny gotowy pellet, ale równie dobrze można go zrobić samemu, korzystając z peleciarki – nie są one skomplikowane w obsłudze i łatwo znaleźć model dopasowany do potrzeb gospodarstwa.

Z czego można zrobić pellet?

Zaletą pelletu jest jego duża wartość opałowa oraz ekologiczność. Pellet paliwowy produkuje się z trocin drzew iglastych albo liściastych, można też wykorzystać do tego celu gałęzie, słomę czy wytłoki, jakie zostają w gospodarstwie po innych procesach. Pellet nadaje się do ogrzewania domu i pomieszczeń gospodarczych, a ponieważ jego produkcja jest możliwa przez cały rok, to bardzo wygodny sposób na stały dostęp do źródła energii.

Jak wybrać odpowiedni model?

Peleciarki są dostępne w różnych wersjach. Najmniejsze urządzenia można postawić na zwykłym stole i jest to dobra opcja dla osób, które nie potrzebują produkować pelletu na skalę przemysłową, a jedynie na własny użytek. Mini-peleciarki pracują z wydajnością ok. 70 kg/h, a wybrane modele mogą dodatkowo posłużyć do robienia granulatu paszowego – dzięki wymiennym formom powstają pellety i pasze o różnych średnicach.

Droższe peleciarki mają wyższą wydajność i poleca się je do dużych gospodarstw – jeśli ma to być sprzęt do różnych zastosowań, konieczny będzie zakup dodatkowych matryc o innych średnicach. Pelerciarki pierścieniowe są w stanie wytworzyć pellet nawet z tych surowców, które są trudne w obróbce, a wydajność peletowania trocin sięga nawet jednej tony na godzinę. Jeszcze innym rozwiązaniem są linie do produkcji pelletu – ich wydajność zależy od surowca oraz parametrów maszyny, ale jest to przynajmniej 150-200 kg/h. W ofercie LabEcoTech można znaleźć linie zdolne wyprodukować blisko 2 tony pelletu. W przypadku linii produkcyjnych odpada problem suszenia surowca, ponieważ taki sprzęt jest już wyposażony w aerodynamiczną suszarkę.

Nie tylko pellet

Wiele peleciarek ma podwójne zastosowanie, bo poza robieniem pelletu mogą też przygotować granulowaną paszę dla zwierząt. Granulat wytwarza się m.in. z łusek słonecznika, zmielonych ziaren, słomy, siana, odpadów zbożowych albo gotowych mieszanek. Wielkość granulatu zależy od matrycy oraz ustawienia noża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *