Jaka kamera termowizyjna do budownictwa?
Branża budowlana korzysta z wielu zaawansowanych rozwiązań technologicznych, dzięki którym można wykryć pojawiające się problemy w użytkowaniu danej nieruchomości. Wśród takich narzędzi wyróżnia się między innymi kamery termowizyjne, czyli urządzenia pozwalające na wykrywanie mostków termicznych, nieszczelności w układzie centralnego ogrzewania czy innych miejsc, z których „ucieka” ciepło. Wizyjne urządzenia do kontrolowania wartości temperaturowych w otoczeniu są niezwykle rozbudowane pod kątem funkcjonalności. Warto zatem poznać poszczególne ich cechy, aby móc odpowiedzieć na pytanie, jaka kamera termowizyjna sprawdzi się w budownictwie. Poniżej rozwijamy ten temat, dlatego zachęcamy do zapoznania się z przygotowaną przez nas treścią.

Termowizja w budownictwie – dlaczego to tak ważne?
Kamery termowizyjne to urządzenia techniczne, które wykorzystują właściwości obiektów do obrazowania ich temperatury. Działają one na zasadzie detekcji promieniowania podczerwonego. Kamera jest w stanie rejestrować te parametry, a następnie przekształcać je w taki sposób, aby były czytelne dla użytkownika. W efekcie powstaje szczegółowy obraz termiczny poszczególnych elementów w przestrzeni, co pozwala na precyzyjne określenie ich temperatury w czasie rzeczywistym. Kamera termowizyjna pozwala zbadać efektywność energetyczną budynku i określić poziom strat ciepła generowany przez dany obiekt. Nic dziwnego, iż te zaawansowane technicznie sprzęty są chętnie eksploatowane przez audytorów wykonujących pomiary zużycia energii. Wykorzystanie urządzeń rejestrujących w budownictwie ma szczególne znaczenie w przypadku stawiania nowych nieruchomości, remontowania istniejących budynków czy wykonywania kompleksowych remontów przestrzeni. W każdym z tych przypadków sprawna wizualizacja struktury temperaturowej może mieć kluczowe znaczenie.

Najważniejsze funkcje kamer termowizyjnych dla budownictwa
Kamery z funkcją termowizyjną stanowią niezwykle rozbudowany rodzaj urządzeń, który posiada wiele możliwości użytkowych. Część detektorów o najwyższym stopniu zaawansowania jest eksploatowanych przez światowych gigantów, inne urządzenia są z kolei dostępne na wyciągnięcie ręki. Aby dokonać właściwego wyboru, warto poznać poszczególne cechy kamer termowizyjnych dla budownictwa. Poniżej wyróżniamy kilka najistotniejszych parametrów wraz z krótkim opisem danej właściwości. Rozdzielczość – określana precyzyjniej rozdzielczością termowizyjną lub detektora, wskazuje na całkowitą liczbę pikseli wyświetlanych na niewielkim ekranie wbudowanym