Frezowanie cnc – co to jest i na czym polega?
Technologia frezowania staje się coraz bardziej powszechna ze względu na szereg zalet się z nią wiążących. Duża precyzja, powtarzalność i bezpieczeństwo pracy frezarek sprawia, że wiele gałęzi przemysłu się na nie decyduje. Zatem czy dokładnie jest oraz na czym polega technologia frezowanie CNC?
Czym jest technologia frezowania CNC?
Cięcie CNC to metoda obróbki skrawaniem obsługiwana przez system zintegrowany z mikrokomputerem charakteryzująca się wysoką precyzją. Jest to coraz częściej stosowana metoda obróbki wiórowej. Maszyny wykorzystywane do procesu frezowania przewyższają technologicznie inne rozwiązania takie jak: tokarki, szlifierki. Proces frezowania polega na unieruchomieniu obrabianego obiektu i wykonywania ruchów obrotowych przez urządzenie. Frezowanie CNC umożliwia pozyskiwanie produktów o pożądanych kształtach, wymiarach i właściwościach powierzchni. Obróbka CNC drewna nie różni się znacząco od starszych tradycyjnych rozwiązań. Do ręcznego frezowania potrzebny jest operator z odpowiednimi kwalifikacjami, natomiast frezowanie CNC jest obsługiwane przez odpowiednie oprogramowanie, które w optymalnym zakresie czasu wykona zlecone zadanie.
Zalety frezowania CNC?
Główną zaletą frezowania CNC jest zastąpienie operatora oprogramowaniem, co wiąże się ze znaczącą optymalizacją pracy i skróceniem łańcucha procesu produkcji. Próba zwiększenia ilości i precyzji wytwarzanych elementów przez operatora może wiązać się z powstawaniem wielu błędów, natomiast zaawansowane oprogramowanie jest świetnym rozwiązaniem na ich minimalizacje oraz eliminacje. Ze względu na brak styczności pracowników z obrabianymi elementami zwiększeniu ulega higiena i bezpieczeństwo pracy.
Regulowany posuw oraz inne współrzędne i parametry regulowane komputerowo przekładają się pozytywnie na żywotność narzędzi i podzespołów, co również odbija się na jakość frezowanych narzędzi. Frezarki CNC nie będą miały problemów ze skomplikowanymi formami, płaszczyznami i kształtami, ponieważ osie maszyny mają możliwość indywidualnego sterowania. Uzyskanie wypukłej oraz wklęsłej formy nie będzie problematyczne. Czas obróbki w przypadku frezowania CNC jest widocznie skrócony.
Zastosowanie frezowania CNC?
Wiele zakładów przemysłowych wykorzystuje technologie frezowania CNC. W przypadku obróbki jednostkowej praca opiera się na wykonywaniu prototypów, dlatego należy zadbać o unikalność elementów. Ten rodzaj produkcji przeprowadzany jest przy wytwarzaniu różnych przyrządów takich na przykład jak:
- elektrody,
- tłoczniki,
- formy wtryskowe,
- matryce,
Te przedmioty wymagają dużej precyzji, dokładności wymiarowej i odpowiedniej struktury powierzchni, co świetnie wpasowuje się w charakterystykę pracy frezarek CNC. Metoda frezowania CNC również sprawdzi się w produkcji seryjnej na przykład: w zakładach, które wytwarzają rozmaite maszyny i urządzenia. Czas przezbrojenia poszczególnych wyrobów i wykonania dodatkowych podzespołów zostaje znacznie skrócony.
Dzięki użyciu frezarek CNC łatwo jest zaoszczędzić fundusze, które będzie można przeznaczyć na inne działy produkcji. Frezowanie również występuje w produkcji masowej, a głównie w przemyśle motoryzacyjnym. Dzięki możliwości konfiguracji maszyn linia produkcyjna pozostaje elastyczna, a koszty wytwarzania części samochodowych spadają. Dzięki zastosowaniu frezarek CNC, niezależnie od typu wytwarzanych elementów, komponentów i podzespołów konieczność rozbudowy parku maszynowego zostaje zniwelowana.