Dlaczego warto wdrożyć predykcyjne utrzymanie ruchu?

Analityka predykcyjna jest wykorzystywana przede wszystkim do wyszukiwania zależności między danymi. Dzięki temu jeszcze szybciej można odkryć źródło awarii, co znacznie ogranicza ryzyko ich pojawienia się w przyszłości. Tym samym predykcyjne utrzymanie ruchu umożliwia zaoszczędzenie nawet do 40% kosztów utrzymania ruchu i zmniejszenie nakładów finansowych przeznaczonych na kupno nowych maszyn. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto skorzystać z tego nowoczesnego rozwiązania.

Czym jest predykcyjne utrzymanie ruchu?

Predykcyjne utrzymanie ruchu to innowacyjne, nowoczesne i niezwykle zaawansowane rozwiązanie wykorzystywane do zarządzania aktywami przedsiębiorstwa. Może być stosowane w różnych sektorach przemysłu, dzięki czemu jeszcze więcej firm może kontrolować sposób działania maszyn i sprzętów. Tym samym ograniczając ryzyko wystąpienia kosztownych napraw czy awarii, które mogłyby zaburzyć sposób funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Z pomocą predykcyjnego utrzymania ruchu można określić stan urządzenia, co ułatwia znalezienie właściwego momentu na wykonanie prac konserwacyjnych.

Jak działa system predykcyjnego utrzymania ruchu?

Skuteczność nowoczesnego systemu jest związana z szeregiem narzędzi, wykorzystywanych do prawidłowego działania tego rozwiązania. Niezbędnym elementem są narzędzia CM np. do wibrodiagnostyki. Dla urządzeń statycznych bądź konstrukcji lepiej sprawdzają się badania niszczące w połączeniu ze strukturalnym monitoringiem.

Systemy predykcyjnego utrzymania ruchu są jeszcze bardziej nowoczesne dzięki stosowaniu narzędzi uczenia maszynowego oraz połączeniu ze sztuczną inteligencją. W ten sposób powstaje analityka predykcyjna.

W czym pomaga analityka predykcyjna?

Wielowymiarowe analizy ogromnej liczby danych pozwalają na zrobienie kolejnego kroku w porównaniu do klasycznych systemów diagnostycznych. W ten sposób możesz nie tylko szybciej wykryć awarię w jej początkowym stadium, ale nawet poinformować o problemach, jakie mogą pojawić się w przyszłości. W tym celu wykorzystywane są przeróżne dane, które łączą informacje pochodzące z wielu różnych systemów diagnostycznych np. NDT, SHM czy CM. Pomagają w tym także dane z systemów kontrolno-pomiarowych oraz pomiarów środowiskowych.

Predykcyjne utrzymanie ruchu ma jeszcze szersze zastosowanie, ponieważ umożliwia wczesne wykrycie uszkodzeń, gdy jeszcze nie są rozbudowane. Odpowiadają za to systemy pomiarowe. Jednak pełną skuteczność dostrzeżesz dopiero wtedy, gdy zadbasz o dobre przeszkolenie operatorów oraz współdzielenie tego narzędzia z systemami MES i ERP.

Dlaczego systemy predykcyjnego utrzymania ruchu są korzystne dla przedsiębiorstw?

Nowoczesny system predykcyjnego utrzymania ruchu różni się od klasycznych narzędzi tym, że opiera się na analizie historycznych danych serwisowo-eksploatacyjnej – są to m.in. informacje z czujników, wykonanych napraw, dane opisujące parametry techniczne oraz proces eksploatacji maszyny. Zwróć również uwagę na wielowymiarowość analizy przesyłanych informacji. Dzięki temu możliwe jest zarówno wykrycie awarii, jak i próby jej predykcji jeszcze zanim faktycznie się rozpocznie. Zaawansowane metody analityczne służą nawet do jednoczesnego sprawdzania danych z całej instalacji, a w ten sposób nie ograniczasz się tylko do jednej maszyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *