Co to są nakładki pomiarowe na emitory? Do czego służą?
Specjalistyczny pomiar emisji gazów i pyłów do powietrza wymaga użycia dedykowanego sprzętu. Oczywiście atestowanego, zgodnego z obowiązującymi przepisami krajowymi i europejskimi. W niektórych sytuacjach mogą jednak pojawić się problemy z obsługą takiej aparatury. Na szczęście na rynku dostępne są elementy dodatkowe, dzięki którym do pomiaru może dojść. Doskonałym na to przykładem są nakładki pomiarowe na emitory. Do czego służą i jak są zbudowane? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Nakładki pomiarowe na emitory – co to jest? Charakterystyka
Nakładki na emitory to niewielkie elementy przyjmujące postać specjalnie wyprofilowanych końcówek lub krótkich rur. Należy zamontować je w urządzeniach pomiarowych, takich jak termometry, przepływomierze oraz analizatory gazów i pyłów.
Czy użycie nakładki na emitor jest konieczne? Nie. W normalnej sytuacji, przy użyciu standardowych rozwiązań, pomiary gazów i pyłów przeprowadzane są bez dodatkowych elementów. Wystarczy zwykły króciec pomiarowy.
Nakładka na emitory przydaje się wówczas, gdy badanie realizowane jest w trudno dostępnym miejscu lub w niesprzyjających warunkach, które uniemożliwiają zastosowanie docelowej metody. W instalacji istnieć mogą również pewne przeszkody, które utrudniają całą operację.
Odpowiednio wykonane nakładki na emitory sprawdzają się przede wszystkim podczas przeprowadzania pomiarów gazów i pyłów w kominach przemysłowych, wentylacjach i ciasnych szybach.
Rodzaje nakładek na emitory – sprawdź, co warto wybrać
Z racji tego, że mamy tu do czynienia z mocno zaawansowanymi pomiarami, których wynik może mieć przełożenie na budowę wielu instalacji, uzyskanie (bądź nie) zezwolenia, a nawet ewentualne kary finansowe, nakładki na emitory należy odpowiednio dopasować do aktualnych potrzeb.
Jak się bowiem okazuje, występują one w co najmniej kilku odsłonach. Czym się różnią? Przede wszystkim konstrukcją i metodą montażu. Żeby podjąć właściwą decyzję, weź pod uwagę takie kwestie jak:
- typ emitora – mowa tu zwłaszcza o elementach przyłączeniowych, które powinny pasować do nakładki,
- rodzaj pomiaru – nie wszystkie metody badania poziomu gazów i pyłów pozwalają na zastosowanie uniwersalnych nakładek, dlatego lepiej to przeanalizować,
- miejsce pomiaru – nieco inne akcesoria sprawdzą się w szybach, inne w kominach przemysłowych, a jeszcze inne w instalacjach specjalistycznych.
Ile kosztują nakładki na emitory? To zależy od powyższych parametrów, jak również o użytych materiałów. Pamiętaj jednak o tym, że cena omawianych akcesoriów nie powinna być głównym czynnikiem determinującym ich wybór. Tanie przyrządy mogą okazać się mało odporne na uszkodzenia i wpływ czynników zewnętrznych. W skrajnych przypadkach wpłyną one nawet na wynik pomiaru.
Pomiary emisji gazów i pyłów z profesjonalną firmą
Jeżeli chcesz mieć pewność, że pomiar emisji gazów i pyłów do atmosfery przebiegnie bez większych problemów, nawiąż współpracę z cenionym, doświadczonym podmiotem. Mowa tu, rzecz jasna, o firmach specjalizujących się w realizacji tego typu działań.
Nie dość, że zatrudniają oni wyszkolonych pracowników, to na dodatek korzystają z atestowanych, dobrze dopasowanych przyrządów. Mowa tutaj zarówno o emitorach, jak i samych nakładkach. Wystarczy, że wskażesz miejsce pomiaru, a resztą zajmą się pracownicy wynajętej firmy. Wybiorą oni optymalną metodę i wyposażenie, a następnie zajmą się wykonaniem pomiaru. Po wszystkim otrzymasz precyzyjny wynik z omówieniem.
Nakładki pomiarowe na emitory to przydatne akcesoria, które w wielu sytuacjach nie tylko ułatwiają, ale wręcz umożliwiają przeprowadzenie pomiaru gazów i pyłów. Żeby jednak okazały się w pełni skuteczne, należy je właściwie dopasować – zarówno do aparatury, jak i miejsca badania, czy też panujących warunków. Tylko wtedy pomiar może być precyzyjny i w pełni miarodajny. Z tego powodu warto współpracować ze specjalistami.