Ceny skupu zboża: pszenicy, żyta, kukurydzy – od czego zależą?

Czynniki determinujące poziom cen zbóż w Polsce

Od tego, jak będą kształtować się ceny skupu zboża i opłacalność produkcji zależy kilka istotnych czynników. Warto więc na bieżąco śledzić trendy rynkowe w agrobiznesie i to, co się dzieje na świecie. Informacje te pozwolą na podejmowanie odpowiednich decyzji biznesowych i utrzymanie opłacalności produkcji.

Czynniki atmosferyczne oraz stan upraw.

Pogoda, jak powszechnie wiadomo, jest najbardziej nieprzewidywalnym z czynników i to w dużej mierze od niej zależą późniejsze ceny zboża.

  • Słońce i sucha pogoda ładnie wpływają na proces hartowania siewek i ich bujny wzrost.
  • Deszczowa jesienna pogoda w okresie wysiewu ozimin często wymusza późniejszy wysiew. To niestety skutkuje słabszą kondycją roślin przed zimą.
  • W okresie jesiennym kolejnym problemem są choroby grzybowe pszenicy, mączniak prawdziwy, rdze. Osłabiają one rośliny i czynią je bardziej podatnymi na uszkodzenia podczas mrozów.
  • Przezimowanie zbóż również determinuje ceny skupu. Straty, jakie pozostaną w zasiewach pszenicy ozimej pozwolą oszacować wielkość plonów. Nie pozostanie to oczywiście bez wpływu na ceny zboża na wiosnę.
  • W okresie wiosennym i wczesnym latem czynnikiem regulującym podaż pszenicy są – opady deszczu i temperatura.

Wielkość krajowej produkcji zbóż z sezonu poprzedniego i tego bieżącego.

Są to możliwe prognozy zbiorów w następnym sezonie i one determinują podaż zbóż w kraju – uzupełnianą przez import. Podczas szacowania cen uwzględnia się:

  • jaka była wielkość produkcji w poprzednim sezonie,
  • jaka jest obecnie wielkość produkcji,
  • jakie są prognozy zbiorów możliwych w następnym roku.

Wielkość produkcji zbóż wyznacza podaż danego zboża nie tylko na rynku krajowym, ale także import ziarna z zagranicy. Rynek zbóż jest zglobalizowany. Wysoka globalna podaż ziarna będzie więc miała spory wpływ na ceny skupu zboża na naszym rynku krajowym. Niska produkcja pszenicy, żyta czy kukurydzy w danym sezonie jak najbardziej może zwiastować wzrost cen. 

Prognozy zużycia na rynku krajowym. Przedstawia je Agencja Rynku Rolnego. Prognozy oznaczają zwykle zapowiedź zwiększenia lub spadku zapotrzebowania na pszenicę, żyto i kukurydzę na rynku krajowym.

Zapasy zbóż determinują poziom cen pszenicy, żyta i kukurydzy. Mają na nie wpływ nie tylko zapasy oraz struktura krajowego handlu, ale także światowe zapasy i produkcja.  

Czynniki ekonomiczne. We współczesnym świecie istotny wpływ na ceny skupu zboża mają:

  • kursy podstawowych walut,
  • wysokość stóp procentowych na światowych rynkach,
  • działania spekulacyjne na rynkach żywnościowych,
  • opłaty za przewóz zbóż drogą morską  zbóż.

Podaż, popyt i cena są głównymi elementami rynku produktów rolnych. Ceny w agrobiznesie wykazują zauważaną dużą zmienność. Sektor rolny jest bowiem bardzo wrażliwy na zmiany koniunktury gospodarczej w obrębie zarówno przyczyn zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Ceny zbóż na rynku krajowym zawsze będą podążały za tendencjami na rynkach zagranicznych, wykazując sezonowy wzrost w miarę wyczerpywania się zasobów. 

One thought on “Ceny skupu zboża: pszenicy, żyta, kukurydzy – od czego zależą?

  1. Cała ta pandemia to chyba tylko na zniszczenie. Od rolników skupują po groszowych stawkach, a w sklepach ceny są kosmiczne!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *